Stal nierdzewna w pigułce

Stal nierdzewna to inaczej stop żelaza. Składa się z pierwiastków, które mają zdolności do samoczynnego odbudowywania się (stąd odporność na korozję). Są to żelazo, chrom i nikiel stosowane w różnych proporcjach zależnie od gatunku stali nierdzewnej.

Dlaczego wykorzystujemy akurat stal nierdzewną do produkcji naszych liter, tabliczek i szyldów reklamowych? Poza właściwościami estetycznymi, stal nierdzewna jest wytrzymała na warunki atmosferyczne i może wytrzymać praktycznie wszystko. Jest żarooodporna, odporna na korozję i obojętna dla przyrody, a w aktualnych czasach biologicznych katastrof, tą właściwość należy szczególnie podkreślić. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, stal nierdzewna jest odporna na trudne warunki atmosferyczne, zwłaszcza na wysokie temperatury. Dlaczego? Zawiera w swoim składzie chrom, który ma bardzo wysoką temperaturę topnienia. Przechodząc do warunków estetycznych, użycie stali nierdzewnej, najprościej mówiąc, daje przepiękny efekt wizualny. Lśniący połysk i trwały, wyróżniający się ogół materiału.

Wyróżniamy cztery gatunki stali nierdzewnej; stal ferrytyczna, stal martenzytyczna, stal ferrytyczno-austenityczna duplex i stal austenityczna. W 70% przypadków do produkcji wyrobów ze stali nierdzewnej używa się satli austenitycznej, która zawiera w sobie następującą kombinację pierwiastków – 18% chromu i 10% niklu.

Shopping Cart